DreamTR | PayLaşım & Forum & Chat & Portal..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^

2 posters

Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^ Empty Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^

Mesaj tarafından Lethé Perş. Ocak 10, 2008 9:08 pm

DARK TRANQUILLITY
Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^ 1152550401xe8

İsveç çıkışlı Melodic Death Metal grubudur. Bu alanda en uzun süredir aktif olan grup olan Dark Tranquillity aynı zamanda İsveç Death Metali denilen tarzından yaratıcılarındandır.

1989 yılının başlarında vokalist Anders Friden, gitarist Niklas Sundin, ritim gitarist Mikael Stanne, bas gitarist Martin Henriksson ve baterist Anders Jivarp bir araya gelip “Septic Broiler” adında bir thrash metal grubu kurdular. 1990 yılında “Enfeebled Earth” adlı bir demo kaset hazırladıkları sırada grup aninden fikir değiştirip demo çalışmasını bıraktı. Adını “Dark Tranquillity“ olarak değiştirdi ve death metale geçti.

Bu ad altında 1991 yılında "Trail of Life Decayed" ve 1992 yılında "A Moonclad Reflection" demolarını yayınladılar. "A Moonclad Reflection" 1500 sattı.Grubun müziği, her ne kadar death metal yapsalar da, 80’lerden gelen klasik thrash müziğinin öğeleriyle gitar harmonilerinin bir karışımı gibiydi.

1993 yılında ilk albüm olan "Skydancer"ı çıkardılar. Bu albümde misafir sanatçı olarak Anna Kajsa Avehall vokalde gruba yardım etti. İki sene sonra yeni albüm “Of Chaos And Eternal Night” geldi. Albüm çıktıktan sonra Anders Friden gruptan ayrıldı ve Mikael Stanne vokalist rolünü üstlendi. Gitar boşluğunu da Friedrik Johansson’u gruplarına alarak kapattılar. 1995 yılında yeni kadroyla “The Gallery” albümünü yaptılar. Albüm beğeni topladı ve gruba büyük bir başarı kazandırdı. Skydancer'da daha çok Black Metal etkili ve ağır parçalar yazan grup, The Gallery'de tamamen özgün bir tarz yakalamıştır. Birçok hayran tarafından grubun en sevilen şarkısı olarak görülen Lethe bu albümdedir. Grubun enstrumanlarındaki hakimiyetinin ve beste kabiliyetinin Skydancer'a göre oldukça gelişme gösterdiği albüm, Melodik Death Metal tarihinin en önemli albümlerindendir. Ayrıca, birçok Dark Tranquillity hayranına göre grubun en iyi eseridir.

"The Gallery" kayıtları sırasında gruptan ayrılan şu anki In Flames vokalisti Anders Friden'in yerine geçen Mikael Stanne, şüphesiz yaptığı başarılı vokaller ile grubun başarısını etkilemiştir.Niklas Sundin, grubun kurucu elemanlarındandır, hem bestelerle hem de grubun kapak tasarımlarıyla ilgilenmektedir.

"The Gallery" sonrası, 1997'de "The Mind's I" albümünü çıkaran grup, başarısını devam ettirmiş, 1999 tarihli albümleri "Projector" ile yoğun eleştiriye tutulmuştur. "Projector", grup üyelerine göre "zamanın ötesinde bir albüm" olmuştur. İçerdiği elektronik elementler ve Stanne'nin temiz vokali nedeniyle, ilk başta "yumuşama" iddialarıyla karşılaşan albüm, daha sonra grubun en iyi albümlerinden olarak görülmeye başlanmıştır. Şu an birçok Melodik Death Metal grubunun elektronik denemeler ve temiz vokal kullandığı varsayılırsa, "Projector"un ne kadar önemli bir albüm olduğu anlaşılabilir.

"Projector"dan sonra sırasıyla "Haven", "Damage Done" ve "Character" albümünü çıkaran Dark Tranquillity, her albümüyle eleştirmenlerden iyi not almış ve müziğini bir adım daha ilerletmiştir. Ayrıca, 2004 yılında çıkardıkları "Exposures:Of Retrospect And Denial" adlı derleme albümleriyle canlı performanslarını,Trail of Life Decayed/A Moonclad Reflection demolarının ses kalitesi yükseltilmiş versiyonlarını ve daha önce yayınlanmamış parçalarını dinleyicileriyle paylaşmışlardır. "Fiction" adlı albümlerini ise 23 Nisan 2007 tarihinde yayınlamışlardır.

GRUP ELEMANLARI
* Mikael Stanne (Vokal)
* Michael Nicklasson (Bas)
* Anders Jivarp (Davul)
* Martin Henriksson (Gitar)
* Niklas Sundin (Gitar)
* Martin Brandstörm (Elektronik)

ALBÜMLER - EP - DEMO
* (1989) Enfeebled Earth (Demo)
* (1991) Trail of Life Decayed (Demo)
* (1992) A Moonclad Reflection (Demo)
* (1992) Tranquillity (Kaset Yayın)
* (1993) Skydancer
* (1995) Of Chaos and Eternal Night (EP)
* (1995) The Gallery
* (1996) Enter Suicidal Angels (EP)
* (1997) The Mind's I
* (1999) Projector
* (2000) Skydancer/Of Chaos and Eternal Night (Yeni Basım)
* (2000) Haven
* (2002) Damage Done
* (2003) Live Damage (Konser Kaydı)
* (2004) Exposures - In Retrospect and Denial (Konser Kaydı/Derleme)
* (2004) Lost to Apathy (EP)
* (2005) Character
* (2007) Fiction
Lethé
Lethé
Admin
Admin

Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^ Empty Geri: Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^

Mesaj tarafından Lethé Perş. Ocak 10, 2008 9:09 pm

1 Mart 2005 Tarihli Röportaj

Dark Tranquillity ismi “karanlıktaki huzur” anlamına geliyor sanırım. Bu, grubun genelindeki nihilistik felsefenin bir göstergesi mi?
Mikael Stanne: Evet, öyle denebilir. Benim için bu daha çok yaratıcılığın geldiği yer. Evimde huzur içinde... Yani ölüm aynı zamanda hayatın da başlangıcıdır.
-Çizimleri herzamanki gibi gitarist (Niklas Sundin) mi yaptı? Videolarda da çalıştı mı?
MS: Hayır. Videoları kayıt şirketinden eski bir dostumuzla yaptık, gerçekten çok eğlenceliydi.
-Sence videolar bir tür sanat işi mi, yoksa sadece grubun görünümünü gösteren bir şey mi?
MS: Tabi bende isterim tamamen bizi yansıtan videolarımız olsun, ama metal videolarının zaten çok fazla yayınlanmadığı bir gerçek. Bu yüzden çok fazla para harcamayı gereksiz buluyoruz. Elimizdekiyle en iyisini yapmaya çalışıyoruz, başardığımızı da düşünüyoruz. Daha çok kapağa ve içeriğe odaklanıyoruz. Bütün görsel öğerin bir bütün olması için uğraşıyoruz.
-Bencede. Yani bende kopya bir cd alabilirim, ama kapağı, resimleri ve sözleri olmadıkça gerçekten “almış” gibi hissetmiyorum kendimi.
MS: Şanslıydık ve albüm satışlarımız arttı. Bir albümün bazı parçalarını download edip nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikre sahip olmak farklıdır, bütününü etmek farklı. Bu müziği dinleyen insanlar da artık albümleri satın almanın grubun devamlılığı/üretkenliği için zorunlu bir şey olduğunu biliyorlar. Bu grubu turda görmeniz için de şart...
-“Character” çok daha hırpalayacı bir albümdü. Bu hemşerileriniz In Flames ve Soilwork gibi grupların çok daha yavaş ve kolay sindirilir albümlerinin yanında ekonomik bir intihar gibiydi. Bunlardan çok daha ağır bir albüm çıkarmanın doğru karar olduğuna inanıyor musun?
MS: Biz başka herkesin yaptığı şeyleri yapmaktan zaten bir rahatsızlık duyuyoruz. Biz ortaya uzun ömürlü, insanların aylar boyunca oturup dinleyecekleri bir albüm çıkarmak istiyoruz. Ama herzaman öncelik, albümün “bizi” memnun etmesi. Ha, dinleyici de severse, ne güzel. Hahaha.. Biz elimizden gelen en iyi müziği yapmaya uğraşan altı adamız sonuçta. Ünlenmek ya da para kazanmak.. Onlar işin ekstraları.
-In Flames’de şarkı söylüyordun. Bu sürede de Dark Tranquillity’de gitar çalıyordun. Anders Friden de vokalleri üstleniyordu. Sonra o Dark Tranquillity’i bıraktı, sen de In Flames’i. Açıkçası biraz kafamı karıştırdı bunlar. Şu işin tamamını birde senden duysam?
MS: Anders başından beri Dark Tranquillity’yleydi. Ben de gitarlardaydım. 92’de, Skydancer’ı kaydettikten kısa bir süre sonra onunla çalışamayacağımıza karar verdik. Onu gruptan çıkardık, ben de gitarımı bırakıp vokalleri üstlendim ve yeni bir gitarist aldık. Jesper In Flames’i oluşturduktan sonra benden vokalleri yapmamı istedi, ben de kabul ettim, çünkü hem tecrübeyehem de pratiğe ihtiyacım vardı. Önce demoyu sonrada albümü çıkardık ama açıkçası biraz gönülsüzdüm. Vokallerimin D.T’de olmasını istemiştim hep.. Yani asla grubun gerçekten bir elamanı olmamıştım...
-Yani hep bir vokalist olmayı mı istemiştin? İlham aldığın birileri var mıydı?
MS: Ailem ben çocukken Tom Jones gibi şeyler dinlerdi.” Kreator”’u ilk dinleyişimde beynimi uçurmuştu! İlk kez dinlediğim bir şeye bu kadar yakın hissetmiştim kendimi ve bu benim için en büyük ilhamdı.
-In Flames’in de elde ettiği büyük başarılara bakarak, gruptan ayrıldığına pişman mısın? Geçirdikleri büyük değişikliğe bakarak, sence bu başarıyı gerçekten hakediyorlar mı?
MS: Onlar harika bir grup. Başardıkları şeyler inanılmaz. Bence bu gayet hoş, evet geçen senelerde çok değiştiler ama bence bu çok doğal.
-Dark Tranquillity geçmişte bayan vokaller de kullandı. Bunu yine deneyecek misiniz, yoksa sizce artık bu abartıldı mı?
MS: Bence abartıldı. İyi yapıldığında bir sözüm yok. Ama bütün bu bayan-operavari vokaller.. Anlamıyorum.. Herkes bunu yapmaya başladığında biz bitirmiştik. Yani bir yarısı güzel tabi, ama bir süre sonra da sıkıyor.
-Şarkı sözlerimiz kim olduğumuzu anlatıyor demişsin. Bunu biraz açar mısın?
MS: En kolay yazdığım şeyler, en zor konuştuğum şeyler aynı zamanda. Bilirsin.. Kendimde nefret ettiğim şeyler.
-Hangisini daha çok seviyorsunuz: Albüm kaydetmeyi mi, şovları mı?
MS: Kesinlikle şovları! Albüm kaydetmekten nefret ediyorum. İçinde hayat yok, sakin, rutin, sıkıcı! Kalabalığın tepkilerini görmek, onlarla beraber olmak kat kat daha iyi. Ait olduğum yer stüdyo değil, sahne..
-Zamanını ayırıp bu ropörtajı yaptığın için çok teşekkür ederim.
MS: Sorun değil, ben de çok eylendim. Kendine iyi bak, Seatlte’daki şovumuza da uğra
Lethé
Lethé
Admin
Admin

Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^ Empty Geri: Biyografi: Dark Tranquillity / Death Metal ^^

Mesaj tarafından Lethé Perş. Ocak 10, 2008 9:10 pm

11 Temmuz 2005 Tarihli Ropörtaj

-Bu, bugünkü ilk röportajınız mı?
-Hayır, sanırım onuncu [gülüşmeler]...
- Öncelikle Gothenburg müziğini barındıran böyle sağlam bir Dark Tranquillity albümü yaptığınız için teşekkürler. Bu müziği Dark Tranquillity' den başka kimsenin de yapamayacağı ortada. Bu çok muhteşem birşey olmalı..?
-Teşekkürler..
- Pete Woods bir eleştirisinde sizin için “Dark Tranquillity kendi müzikal tarzlarını değiştirdiklerini inatla reddediyor” demişti. Buna katılmıyorum.
-Evet! Birçoklarının yaptığı gibi bir kaçış yolu bulmayı deneyerek bir albüm yapmak gerçekten çok kolay. Ama bu inandığın müziğe ihanet gibi bir şey olur. Bu yüzden sevdiğimiz ve bizim için önemli olan tüm malzemelere -hız ve melodi- sahip bir albüm yapmaya karar verdik. Geçmiş birikimlerinden gelen deneyiminle yeni bir şeyler üretiyorsun. Dünyadaki müziğin durumu, birilerinden yada birşeylerden etkilenmek çokta önemli değil yani. Hepimiz dinleyicilerimizden yada kayıt şirketlerinden herhangi bir baskı olmadan yapacaklarımızın en iyisi olacağını biliyoruz ve sahip olduğumuzun en iyisini yapmaya çalışıyoruz.
- İnsanlar bazen bunun farklı tarzlara dönüşebilecek bir müzik olduğunu unutuyorlar. Burada bunun kritiğini yapmayacağım, ama Soilwork ve In Flames açıkça bu yolda ilerliyorlar ve sizde onların arasındasınız. Albümlerinizdeki bu gelişimler hakkındaki düşünceleriniz nedir?
-Bence bu iyi bir şey. Sürekli aynısını yapmamak için bu gelişime gerçekten ihtiyaç duyuyorsun ve bunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Geçmişimizden gelen tecrübeyle şu an yaptıklarımızın canlı ve taze ürünler olduğunu düşünüyoruz, ama farklı yada yeni bir yönde olmuyor tüm bunlar. Neyi sevdiğimizi biliyoruz ve bunu sürdürmeye çalışıyoruz, ama müzikle bütünleşmiş birçok eleman var ve bunu tümden değiştirmek zor. Geçmişte bunu yaptık ve çok ta iyi oldu. Projector albümü tam anlamıyla farklı bir albümdü mesela. Kimisi nefret etti, kimisi çok sevdi; bu muhteşem bir şey! Ama bu sadece bizim o anda yapmak istediğimiz şeyden ibaretti. Artık geçmişte kaldı ve şimdi diğerleri için yola devam ediyoruz.
- “Değişim” göreceli bir kavram. Bakabileceğiniz iki yol var. Bir çok hayranınız "Dark Tranquillity müziği" tadında bir Dark Tranquillity albümü istiyor. Ancak bunun ve aynı albümü tekrar tekrar yapmanın arasında dengeyi de kurmak gerekiyor galiba..?
-Evet. Dinleyicilerimizin çoğu değişikliklerin olmasını bekliyorlar. “Damage Done” gibi bir albüm yapmak gerçekten kolay olurdu, çünkü başarılı bir albümdü. Ama eğlence bunun neresinde? Birlikte yaptığımız tüm şeyler arasında en çok sevdiğimiz müzik yapmak. Bu bizim için en önemli şey. Kolay olduğundan ve iş güvenliği için kendimizi tekrar etmemiz tüm hayranlarımızı bizden soğuturdu.
- Albümde gitarlar şimdiye kadar yapılandan hayli keskin.
-Evet, sağlam bir albüm yaptığımızdan emin olmak için gerçekten çok çalışıyoruz. Albüm kayıtlarımızın miksleri çok iyi. Aslında prosedür gayet basit. Her şey zaten kayıt öncesinde iyi bir şekilde tamamlanıyor, sonra stüdyoya girip yapabildiğimizin en iyisini çalıyoruz, ardından miks yapılıyor [Fredrik Nordstorm] ve albüm tamamlanıyor. Cehennem kadar sıkıcı bir şey! Kayıtlardan nefret ediyorum! Hiç eğlenceli bir tarafı yok. Şarkılar tamamlanmadığında daha keyifli oluyor. Ve yeniden, aynı şekilde kayda girip tekrar çalıyorsunuz. Ama sahnede öyle değil. Her seferinde çok büyük değişiklikler oluyor ve olay yeniden eğlenceli bir hal almaya başlıyor.
-Doğru, sahneye çıkıp, aynı performans içinde bir parçayı 10 defa çalmak zorunda değilsiniz..
-Hayır [gülüşmeler], kesinlikle.
- Müziğinizde elektronik öğeleri kullanarak çok iyi bir iş çıkarıyorsunuz ve bu hiç bir şarkı için fazla olmuyor, gitarları boğmadan daima bir renk ve derinlik ekliyorsunuz?
-Evet, ayrı bir enstrüman gibi bunu müziğimizde kullanmayı seviyoruz. Ama çokta özel bir rolü yok parçalarda, sadece farklı bir enstrüman o kadar. Sözler yazıldıktan sonra “Belki de burası gitarla çalınırsa müzik daha iyi olur” yada “Klavye kullanırsak melodiye daha uygun olur” şeklinde çalışıyoruz. Kim ne çalıyorsa yerlerini devamlı değiştirerek en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Martin [Brandstrom] neyi ne zaman kullanacağımızı ve ne zaman arka planda bırakmamız gerektiğini gerçekten iyi biliyor. Açıkçası miksin yapılması tam anlamıyla bir kabus. Çünkü arka plandaki bu tonların şarkıyla bütünleşmesi gerekiyor. Metal albümü yapılıyor ve metal öğeleri taşımak zorunda. Yaptığımız bu müzikle alışılmış gitar tabanlı parçalardan biraz daha farklı birşeyler üretiyoruz..
- Diğer albümlerde olduğu gibi bu albümde de clean vokal pek kullanılmamış?
Hayır, aslında öncesinde bunu yapmıştık ve şimdi herkes bunu yapıyor. Bu yüzden artık bir esprisi kalmadı diye düşünüyorum. Bence öfkenin olduğu yerde clean vokalin işi yok..
- Sanıyorum “Character” salt bir albüm başlığından daha fazlasını içeriyor. Şarkıların genel teması diyebilir miyiz bunun için?
Evet, sanırım öyle. Albüm için sözleri yazmaya başlarken amacım şuydu: Farklı psikolojik olaylar yada farklı ruh durumları içeren şarkılar istiyordum, birşeyleri yaparken düşünülen farklı nedenleri anlatan sözler... Neden hiç birşey yapmadan yönetiliyoruz? Neden girilen bu yola tepki vermiyoruz ve neden hep birlikte aptalca şeyler yapmaya devam ediyoruz? Bu neden kaynaklanıyor? Bu terbiyeli olmak mı demek yada gidilen öylesine bir yol mu? Sağlam, nereye liderlik yaptığını bilen ve çevresinde olup bitenlerden kolay etkilenmeyecek bir yöneticinin olması çok önemli. Sen sadece en iyi malzemeyi alıyorsun ve kendini geliştiriyorsun ama uyuşuk bir şekilde yada sana kendini o an için iyi hissettirecek birinin yolundan giderek değil. Albümdeki şarkıları yazmaya başladığımda çıkış noktam buydu.
- Lost to Apaty EP’ si albüm için sanki biraz "ön izleme" oldu..
-Evet, yapılması gereksiz bir şeydi. Aslında garip birşeydi ve doğal hissettirdiğini söyleyemeyeceğim. Ama eğlenceliydi. Bu albümü yaparken istediğimiz şeylerden biri, çok fazla açık olmamaktı. Radyolarda çalınacak veya video malzemesi olarak kullanılacak bir şarkı istemiyorduk. Albümü sıkı çalışarak yapmak istiyorduk. Kayıt şirketimiz “Hadi bir single yapalım” dedi, biz de “tamam” dedik. Hangi şarkıyı yapacağımızı sordular ve 6 şarkı önerdik, çünkü hiçbir fikrimiz yoktu. Kararı onlara bıraktık ve onlarda iyi bir seçim yaptılar. Single burada deliler gibi sattı ve video her yerde gösterilmeye başladı. Bu iyi, ama tam anlamıyla gereksiz birşeydi.
- Evet, İsveç listelerine 47. sıradan girdiğini okumuştum. Bu sizin için bir sürpriz olmalı?
-Evet, çok garip bir histi. Neden böyle düşündüğümüzü bilmiyorum ama gittikçe yükselmeye başladı zaten. Damage Done’ dan daha iyi bir satış grafiği var şu anda.
- Albümün karmaşık ve anlaşılması güç olduğunu söylemiştiniz ve bende buna katılıyorum. İlk dinlediğimde “iyi bir albüm” diye düşünmüştüm. Ardından tekrar tekrar dinledim ve beni kendine esir etti.
-Evet, ortalıkta ilk dinleyişinde “vay, süper olmuş!” diyip bir hafta sonra sıkılacağın çok albüm var. Çünkü anlatmak istediğini o süre içinde sana zaten veriyor. Bir albümün uzun ömürlü olması gerek. 400 defa dinledikten sonra bile “vay be” diyebileceğin albümleri seviyorum ben. Bu albümün kayıtları geçen sene şubat ayında tamamlandı ve neredeyse bir yıldır dinliyorum. Bana göre hala işe yarıyor.
-Piyasaya çıkması neden bu kadar uzun sürdü?
-Century Media ile olan anlaşmamız Damage Done ile bitmişti. Diğer şirketlerden de teklifler alıyorduk, birşey yapmadan önce teklifleri değerlendirdik. Bu biraz zaman aldı. Sonuçta Century Media ile tekrar anlaşmaya varıldı. Gerçekten çok iyi teklifler aldık ama Century Media bizim için gerçekten en iyisiydi. Bu yüzden herhangi bir değişiklik yapmamaya karar verdik...
- Anlaşma nasıl sonuçlandı?
-Üç albüm için anlaştık...
- Lost to Apaty, “Alone in the Dark” soundtrack’ indeydi. Sanırım buda sizin için bir ilk?
-Evet, doğru. Internet’te hakkında birşeyler okumuştum, olayın içine girdikten sonra ne kadar gerekli olup olmadığını görüyorsun [gülüşmeler]. Bu tip toplama albümleri hiç anlayamıyorum, özellikle filmler için yapılanları..
-“Lost to Apaty“ nin CD deki klibini izledim, panoramik bir video gibi olmuş.
-Gayet basit ama çorak ve terkedilmiş atmosferiyle albümü hissettirecek bir video istiyorduk. Çok kasvetli olmalıydı. Niclas [Sundin] ‘ in cover çalışmalarından bazılarını kullanarak bunu üç boyutlu ortama aktardık. Ardından fondaki şehir görüntülerini yaptık. Tek günlük gayet basit bir çalışma oldu. Buna benzer basit videoları seviyorum. Televizyonda birkaç kere yayınlanacağını bildiğiniz halde çok büyük miktarlarda para harcıyormuşsunuz hissine kapılmıyorsunuz en azından. Ama bu video İsveç televizyonlarında neredeyse her gün yayınlanıyor..
- Yani videodaki bu arka planlar tasarlandı mı? Bunu gerçekten merak ediyorum.
-Evet, cover çalışmalarından sonra tüm bu yapılanlar üç boyutlu ortama aktarıldı. Çok acaip, ama güzel oldu [gülüşmeler].
- Video çekimlerini sinir bozucu bulmuyor musunuz?
-Hayır, bu defa mükemmeldi! Tek günlük bir çalışma ve eğlence. Kesinlikle iyiydi.
- Niclas Sandin‘ in yaptığı çalışmalar hakkında bu kadar soru sormam garip aslında, ama adamın çalışmaları her yerde mevcut..
-Evet, doğru [gülüşmeler]. Adam yaptıklarından emin olmak için kendini sürekli meşgul ediyor. Bazen onu ofisinden çıkarmak için zorluyorum; hafta sonları, gece - gündüz.. sürekli deli gibi çalışıyor.
- Albüm coverı için bir tasarımcının olması güzel olmalı..
-Evet, başlangıçta tüm demolar yapıldı. Muhteşemdi, fakat sanıyorum bizim albüm coverları için diğerlerine göre daha sıkı çalıştı. Yaptığı şeyden dolayı herkesin memnun kaldığından emin olmak isteyen biri. Bize 200 farklı tasarım getirdi. Birkaçını seçtik ve onlar üzerinde çalışmalarına başladı. Ardından son seçim yapıldı ve aylarca onun üzerinde çalıştı. Albümün ve dijital paketlerin son halini bugün gördüm ve tamamen farklı olmuş.
- Dijital Paketlerde neler var?
-Tamamen farklı bir düzenleme oldu. Geçen seneki Kore turnesinden bazı canlı şarkılar ve videolar var. Daha izleyemedim. Umarım bugün izleyebilirim [gülüşmeler].
- Avrupa turnesine Kreator ile birlikte çıkıyorsunuz. Bu ilginç bir kombinasyon...?
-Evet, sabırsızlanıyorum! Kreator her zaman favorimdi, onlarla birlikte olmak büyük bir onur...
- Ardından Amerika’da Soilwork, Hypocrisy, ve Mnemic ile birlikte çıkacağınız ve benim “İsveç İstila Turnesi” dediğim şovunuz olacak..
-Süper vakit geçireceğimize eminim. Tüm bu saydığın İsveçliler Amerika’da.. Bizim için tehlikeli olacak. [gülüşmeler]
-İsveç melodik death müziği Amerika'yı son birkaç yıldır etkisi altına aldı ve gittikçe de büyüyor. Öyle ki Amerika'daki bazı albümler İsveç'tekilerden daha İsveçli olmaya başladı.
[gülüşmeler] Bunu söylemen çok güzel. Bizim tarzımıza yönelik iyi bir kompliman ama sanırım bizim için birşey değiştirmiyor [gülüşmeler]. Melodileri iyi olan birkaç iyi albüm var gerçekten.
- Dark Tranquillity baz alınarak yapılan bir çok albüm var piyasada. Mesela ilk olarak aklıma Lilitu geldi..
Bu tabi ki çok güzel birşey. Başından beri iyi bir şeyler yaptığımızı gösterir. İyi bir albümden etkilenerek kendi başına birşeyler yapabilmek çok güzel. Bizimde başlangıcımız böyle olmuştu. Kreator ve Helloween’ dan etkilenmiştik ve bunun üzerine kurulu yeni bir şeyler yapmayı denedik. Orijinalliğinizi sürdürdüğünüz sürece yaptığınız şey hırsızlık değildir..
Lethé
Lethé
Admin
Admin

Mesaj tarafından Lethé Perş. Ocak 10, 2008 9:11 pm

1 Ağustos 2005 Tarihli Röportaj

-Beşinci albümünüz Haven kısa bir süre önce çıktı. Albüm hakkında kısaca bilgi verebilir misin? İlerleme kaydettiğinizi düşünüyor musun?
-Her albümde ilerleme kaydettiğimiz düşünüyorum. Ancak bu ilerleme gelişme mi yoksa geriye mi dönük buna karar vermek bize düşmez. Her albüme değişik bir açıdan yaklaşıyoruz. Haven'da işleri basit ve yoğun tuttuk. Projector çok olgun bir albümdü ve basitçe bu kez değişik bir şeyler yapmak istedik.
-Haven'ın satışları hakkında bilgin var mı? Century Media albümü çok geniş bir biçimde tanıttı ve sanırım bu albüm diğerlerinden daha fazla satacak. CM hakkında neler düşünüyorsun? Onların bünyesindeki en büyük gruplardan birisiniz.
-Şu ana kadar satışlar hakkında kesin bir bilgim yok, ama çok iyi gittiğini duydum. CM iyi bir şirket. Tam olarak onların bünyesindeki en büyük grup olduğumuz söylenemez. Ancak bizim için çok iyi işler yaptılar ve işlerini profesyonelce hallediyorlar. Yani onlardan memnunuz.
-Yeni albüm çalışmaları nasıl gidiyor? Bestelere başladınız mı? O da Haven'ın tarzında mı olacak.?
-Yeni albümün nasıl olacağını bilmek için henüz çok erken. Yeni materyalin yazımına başladık ama şu an için yüzde 100 bitmiş bir parça yok. Yani bekleyip görmemiz gerekli. Her şey olabilir.
-Haven'ın kayıtları için yine Fredman stüdyosunu seçtiniz. Albümleriniz hep bu stüdyoda kaydediyorsunuz. Bu seçimin nedeni ne?
-Bunun ana nedeni orasının mükemmel bir stüdyo olması, ayrıca bir albümün kayıtları için bir ay başka bir yere gidemeyiz. Bu yüzden Göteborg'da kalmamız gerekiyordu ve burada da çok fazla stüdyo yok.
-Şarkıları nasıl yapıyorsunuz, yani örneğin sen ya da başka bir grup elemanı sözleri yazıyor ve sözlerin üzerine besteyi mi yapıyorsunuz, Yoksa önce besteyi yapıp sonra mı sözleri yazıyorsunuz?
-Sözleri vokalist Mikael yazıyor. İlk önce her zaman müziği yazıyoruz ve müzikal anlamda her şeyi tamamladıktan sonra o sözleri yazıyor ve müziğe uyduruyoruz. Başka bir şekilde çalışabileceğimizi düşünmüyorum.
-Müziğiniz dışında şarkı sözleriniz de değişti. Skydancer ve The Gallery'nin sözleri daha edebiydi ve sanırım eski İngilizce kullanmıştınız. Mind's I'da şarkı sözleri daha basitti ama Kuantum fiziği ve psikolojiyle ilgili sözler vardı. Ancak son iki albümde sözler daha kişisel, duygusal ve psikolojik. Müziğe çok iyi oturmuş. Haven'daki gibi sözler yazmayı sürdürecek misiniz?
-Bilmiyorum, ben 97'den beri şarkı sözü yazmadım. Mikael'in çok uzaklaşmayacağını bildiğim bir tarzı var. İki albüm arasında çok şey olacağı için elbette farklar olacak. Bildiğim kadarıyla henüz yeni şarkı sözü yazmadı. Her zaman yeni parçalar için çalışıyor ama bir şarkının müziği hazır olmadan bize getirmiyor.
-Haven'da soundunuzda klavye etkin bir biçimde kullanılmaya başlandı. Bunun özel bir nedeni var mı?
-Uzun zamandır gruba klavyeci katmayı planlıyorduk. Nihayet yapabildik. Bunun ana nedeni müziğimizi genişletmek ve değişik alanlara keşfetmek istememiz. Bu fikirle klavyeyi diğer metal gruplarının kullandığından değişik bir tarzda kullanmak istedik.
-Projector'un aksine Haven'da hemen hiç clean vokal kullanmadınız. Bunun nedeni ne?
-Aslında Haven şarkılarının bazılarında clean vokaller vardı. Ancak biz her zaman müziğimiz üzerinde denemeler yaparak bestelerle oynarız. Kayıt zamanında materyal clean vokaller için uygun değildi, bu yüzden clean yerine scream vokaller kullandık.
-Projector'un ardından grupta bazı değişiklikler oldu. Fredrik gruptan neden ayrıldı?
-İyi bir işi ve ailesi olması nedeniyle grup için vakit ayıramıyordu, bu yüzden ayrılmak istedi.
-Özellikle clean vokallerin kullanılması nedeniyle dergilerde Projector hakkında değişik yorumlar yer aldı. Fanların tepkisi nasıl oldu?
-Bazıları sevdi bazıları nefret etti. Çok insanın albümü dinlediğinde şok olduğunu ve ilk dinleyişte hoşlanmadığını düşünüyorum. Ama muhtemelen birkaç ay dinledikten sonra albümü anladılar ve sevdiler.
-Bir grubun imajı hakkında neler düşünüyorsun? Bu, gerekli mi? Grubun imajının başarısını etkilediğini düşünüyor musun?
-Bir imaja bağlanmak, tanıtım ve ticari adım için iyi olabilir elbette. Ama genellikle bir gruba sanatsal olarak katkısı olmaz. Her sanatçı toplumda kendine göre bir kimliğe bürünür. Bence, müzik konuşmalı.
-Müzik dışında nelerle uğraşıyorsunuz? Stüdyo dışında da biraraya geliyor musunuz?
-Bu bir grup röportajı için çok ilginç bir soru değil, bizim de diğer grupların elemanları gibi işlerimiz var ve boş zamanlarımızda prova yapıyoruz.
-Kapak hakkında neler söyleyeceksin? Tasarımını sen yaptın ve kapağın anlamı ne?
-Bu benim şarkı sözlerinin anlamını sunma tarzım. Booklet'te görünen prova odasında çekilen fotoğrafları kullandım ve Haven'ın kapağı ortaya çıktı.
-Iron Maiden, Metallica, Mercyful Fate ve Kreator'dan parçalar yorumladınız. En çok hangisini sevdin? Metal çalmayan bir grubun parçasını yorumlamayı düşünüyor musunuz?
-O coverların herhangi birinin orijinal olduğunu düşünmüyorum. Onları tribute albümler için kısa zamanda kaydettik ve sonuçta özel bir şey yapamadık. Bir daha parça yorumlarsak üzerinde daha fazla çalışacağız. Metal çalmayan bir grubun parçasını yorumlamak mı? Tabi, neden olmasın.
-Önceki yıl Wacken'da çaldınız. Nasıldı? Sahnede beğendiğin gruplar hangileriydi. Wacken ile ilgili ilginç bir anın var mı?
-Wacken'da önceki yıl değil 1999'da çaldık. (Hatasız kul olmaz-Okan) Çok iyi bir deneyim oldu. Maalesef sahnede iki saatten fazla kalamadık, çünkü otobüse yetişmemiz lazımdı. Gerçekten kötü planlanmıştı. Tüm festival boyunca orada kalarak küp gibi içmek isterdim, belki gelecek sefere.
-Müzikten geçimini sağlayacak parayı kazanabileceğini düşünüyor musun? Web sitesi tasarladığını biliyorum. Başka işler yapıyor musun?
-Müzikten geçimimizi sağlamamız uzak bir ihtimal. Bazılarımız okuyor, bazılarımız çalışıyor. Web sitesi tasarımıyla kişisel olarak ilgileniyorum.
-Haven'ın cd'sinde bir video klip var. Gelecek albüme de video klip koymayı düşünüyor musunuz?
-Gerçekten bilmiyorum. Neler olacağını göreceğiz. Video klip çekmek çok pahalı ve genellikle iyi sonuç vermiyor. Eğer çalışacak doğru insanları bulursak belki gelecek albümde video klip olur.
-Artık piyasadaki en büyük gruplardan birisiniz. Hala fan mektuplarını cevaplıyor musun? Underground ile eskiden olduğu gibi ilgileniyor musun? Hiç pullarını geri istediğin oldu mu?
-Fan mektuplarını olabildiğince çabuk cevaplamaya çalışıyoruz. Ancak her mektubu cevaplayacak durumda değiliz. Bu aralar işler çok yoğun ve öncelik verdiğimiz konu besteler. Boş zamanlarımızda beste yapmak ya da mektupları cevaplamak arasında seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Ha ha elbette eski günlerde pullarımızı geri istediğimiz oldu.
-Türk fanların hazırladığı Dark Tranquillity web sitesinden haberin vardır. Site hakkında neler düşünüyorsun?
-Bence güzel bir site, birilerinin grup için fan sitesi yapması gurur verici.
-Bu İsveçli gruplara sık sorduğum bir soru, İsveç'teki metal piyasası hakkında neler düşünüyorsun, sence en iyi gruplar hangileri?
-Piyasayı çok yakından takip edemiyorum. Çok sayıda iyi grup olduğuna eminim ama bu grupları bilmiyorum. Şu sıralar buradaki en iyi grup The Haunted.
-Erkek ya da kız bir fanından aldığın en ilginç tepki neydi?
-Şu an aklıma bir şey gelmiyor. Turlarda bir sürü garip insanla karşılaşırsın.
-Gruba 6. adamı eklemenizin nedeni ne?
-Müziğe klavye bölümleri katmak istedik ve yeni bir elemanın müziğe değişik bir altyapı ve fikir getireceğini düşündük.
-Skydancer'dan önceki materyalı yeniden piyasaya sürmek gibi bir fikriniz var mı?
-Bu konuda farklı fikirlerimiz var. Umarım yakınlarda bir şeyler çıkar.
-''Enter Suicidal Angels'' EP'sindeki son şarkıyı yapmaktaki amacınız neydi?
-Sadece deneysel elektronik bir şeyler yapmak istedik ve ortaya ''Archetype'' çıktı.
-Çıkan albümleriniz hakkında kısaca bir şeyler söylesene. Bugün senin için ne ifade ediyorlar. Çoğu insan en iyi albümünüzün ''The Gallery'' olduğunu düşünüyor. Sence en iyisi hangisi?
-Eski albümlerimizi çok sık dinlemiyorum ve onları çok sık aklıma getirmiyorum. Bir albümün kaydının bitmesinin ardından iş bitiyor ve çok fazla heyecan kalmıyor. Önemli olan şarkıların yaratılış aşaması. Sanırım en kolay elde edilebilen olduğu için The Gallery uzun zaman insanların en çok sevdiği Dark Tranquillity albümü olarak kalacak. Tabi bu albüm zamanı için çok orijinaldi.
-In Flames ve Dark Tranquillity birbirlerininkine benzer bir soundla aynı zamanda müzik yapmaya başladı. Şimdi iki grup arasında büyük farklılıklar var. In Flames hakkında neler düşünüyorsun?
-Ne istiyorlarsa onu yapıyorlar, onlara saygı duyuyorum.
-İlginç bir anını anlatsana...
-Bir röportajda bunu anlatmak çok eğlenceli olmayabilir, bir gün görüşürsek sana bir sürü saçma anı anlatırım haha.
-En son hacıladığın ya da hacılattığın cd hangisi?
-Hımm, en son birine Nile'ın son albümü "Black Seeds of Vengeance''ın cd'sini ödünç vermiştim. Birkaç ay oldu. Geri alabileceğimden şüpheliyim
-Teşekkürler. Son olarak...
-Röportaj için teşekkürler, kendinize iyi bakın.
Lethé
Lethé
Admin
Admin

Mesaj tarafından SaYaKe Cuma Ocak 11, 2008 2:32 am

tesekkurler dark tranquillity yide iyice orenmis olduk Very Happy
SaYaKe
SaYaKe
Bronze
Bronze

Mesaj tarafından Lethé Cuma Ocak 11, 2008 5:47 pm

SaYaKe demiş ki:tesekkurler dark tranquillity yide iyice orenmis olduk Very Happy

İyice bi iyleşeyim daha neler öğreneceksiniz xD

Cradle of Filth Biyografisi, Slipknot üyelerinin teker teker biyografisi ve Slipknot'un tüm şarkıları hazırda Wink
Lethé
Lethé
Admin
Admin

Mesaj tarafından SaYaKe Cuma Ocak 11, 2008 7:35 pm

tamam onlarda super saol Very Happy bekliyoruz
SaYaKe
SaYaKe
Bronze
Bronze

- Similar topics